Aizliegtais 18.novembris

14.novembrī 9. klases skolēniem notika tiešsaistes nodarbība par 18. novembri. No 1944. gada līdz 1990. gadam Latvija bija Padomju Sociālistisko Republikas Savienības sastāvā jeb PSRS, tāpēc latviešiem nebija iespējams svinēt 18.novembra svētkus.

Ja kāds mēģināja svinēt Latvijas dzimšanas dienu, tad tika sodīts ar cietumsodu, izsūtīšanu vai koncentrācijas nometnēm. Okupācijas laikā jaunieši kā protesta veidu izmantoja dzejoļu rakstīšanu par ko, protams, tika sodīti. Latviešiem bija aizliegts izmantot Latvijas karogu, bet daudzi to tāpat izmantoja kā protesta zīmi pret okupāciju.

Viens no drosmīgajiem cilvēkiem, kurš uzdrošinājās uzvilkt Latvijas karogu Rīgas radio tornī, kurš atradās pie milicijas, bija Bruno Javoišs. Pirms viņš to izdarīja, viņš gāja pie balkona margām, lai rokas pierastu pie aukstuma, jo tad, kad viņš uzvilka karogu bija auksta ziemas nakts. Bruno nevienam neteica par  savu nodomu, jo nojauta, ka viņu censtos apturēt vai sliktākajā gadījumā nodotu. Kad Bruno kāpa Rīgas radio tornī, milicija to pamanīja, bet nekāpa viņam pakaļ, jo cerēja, ka viņš nokritīs. Karogs tika veiksmīgi uzvilkts tornī. Milicija Bruno Javoišu   arestēja.

Par laimi, tagad mēs dzīvojam brīvā Latvijā un varam svinēt 18.novembri bez jebkādām nepatikšanām. Saules mūžu Latvijai!

/Sintija Gutāne, 9. klase/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *