Karjeras nedēļa 2022 Rožupes pamatskolā

No 17. līdz 21. oktobrim visā Latvijā notiek Karjeras nedēļa, kuru organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar reģionālajiem partneriem. Šogad Karjeras nedēļa atzīmē savu desmitgadi un ar saukli “Uzņēmējspējas – tavas superspējas!” aicina ikvienu, īpaši skolēnus, izzināt un attīstīt savas uzņēmējspējas. Arī Rožupes pamatskola piedalījās ikgadējā Karjeras nedēļā, dodoties rudenīgos pārgājienos pie dažādiem uzņēmīgiem cilvēkiem Līvānu novadā.

1.klase devās palūkot, kas notiek Rožupes veikalā SIA “Dūre” un Rožupes kultūras namā, 2.-4. klases skolēni apmeklēja Z/S “Jaunsiliņi”, kuri nodarbojas ar autopārv5a6ccb3a-f0de-4f0f-acb3-a5955a8ff183adājumiem. 5. klase klausījās, kas notiek piena kooperatīvā “Piena āres” un modernā zemnieku saimniecībā. 6. klase devās uz kokzāģētavu SIA “Čiekuriņi”. 7. un 8. klase ciemojās stādaudzētavā “Rožupe” pieL. Pundures, bet 9. klase ielūkojās dabīgās kosmētikas ražotāja “Rasa Botanicals” darbā.

Skolēniem šādas Karjeras nedēļas aktivitātes ļoti patika, jo varēja ne tikai iepazīt jaunas profesijas un uzzināt, kas ir uzņēmējspējas, bet arī kārtīgi izkustēties, dodoties ciemos pie uzņēmīgajiem Līvānu novada cilvēkiem. No skolēnu atsauksmēm:

“Mēs iepazinām kokapstrādes nozari. Tur stāstīja par koku un kā to apstrādā.”

“Bija interesanti, mēs minējām dažādus koku nosaukumus, uzzinājām kā taisa dēļus, mēbeles.”

“Man patika tas, ka stādaudzētavas īpašniece stāstīja, kā viņa rūpējas par ziediem, kādas šķirnes viņai ir un cik daudz. Uzzināju, ka lielākā daļa Līvānos pieejamo stādu nāk tieši no šīs stādu audzētavas.”

“Man patika stāsts par to, kā radās ideja audzēt puķes.”

“Ļoti patika stāstījums par to, kā tika izveidota ziedu audzētava, interesanti pastāstīja par savu profesiju.”

“Uzzināju, ka stādaudzētavā ir ļoti daudz stādu par ko rūpēties, šis darbs ir ļoti grūts.”

 “Visi Rožupes pamatskolas skolēni devās ekskursijās uz tuvākajiem uzņēmumiem. 5. klase apmeklēja piena kooperatīvu “Piena āres” un “Vītolu mājas” Vilmeniešos. Man patika uzzināt daudz ko jaunu. Mūsu un vēl dažu klases biedru saimniecības ir piena kooperatīvā “Piena āres”. Es redzēju vecās un jaunās piena mašīnas, satiku pieredzējušus cilvēkus.”

“Mēs gājām pie S. Jēgermanes, kura stāstīja par uzņēmējdarbību un par to, kā uzsākt uzņēmējdarbību. Interesanti bija iepazīt piena govju saimniecību “Vītolu mājās”.”

“Kādā saulainā dienā mūsu klase gāja pārgājienā. Bijām pie Sandras un Lienes, kā arī Vilmeniešu kapos. Ļoti daudz uzzināju par lauksaimniecību. Sandra mums ļoti daudz pastāstīja par uzņēmējdarbību. Man ļoti patika šis pārgājiens.”

“No sākuma visi gājām uz piena kooperatīvu. Tur stāstīja par lauksaimniecību un piena ražošanu. Uzzināju, ka mēnesī tiek nodotas apmēram 10 000 tonnas piena. Darba devējiem katru mēnesi jāseko līdzi darbiniekiem, jāveic kopsavilkums, jākārto dokumenti. Apciemojām klases biedru Emīlu, viņa mamma mums parādīja saimniecību, stāstīja kā viss notiek, rādīja piena aparātu, piena traukus, kuriem mēs minējām tilpumus. Bijām arī Vilmeniešu kapos un nolikām ziedus diviem bijušajiem skolas direktoriem.”

Spriežot pēc skolēnu atsauksmēm, Karjeras nedēļas pārgājieni atstājuši daudz jaunu iespaidu un zināšanu par uzņēmējdarbību, uzņēmējspējām un dažādām profesijām. Tādā veidā skolēni ir sapratuši, ka uzņēmējdarbība ir ļoti daudzveidīga, diezgan sarežģīta, bet arī ļoti radoša darbības sfēra, kurā nepieciešama prasme komunicēt ar cilvēkiem, prezentēt sevi un pārvaldīt savus finansiālos līdzekļus.

Informāciju sagatavoja: Rasma Svikle-Popova, pedagoģe karjeras konsultante

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *