Mācību ekskursijā iepazīstam Koknesi

Koknese_castle_ruins_(AD1205)_-_panoramio17.maijā mūsu skolas skolēni, kuri piedalījās olimpiādes, konkursos vai jebkādi citādi pilnveidoja sevi, devās ekskursijā uz Koknesi.

Pirmā vieta, kuru apmeklējām bija zemnieku saimniecība “Janavas”. Mūs sagaidīja saimniecības vadītāja, kura ir zāļu sieva. Īsumā pastāstīja par to, ko viņa dara un tad aizveda mūs apskatīt produktus un arī izmēģināt. To visu gatavo no ārstniecības augiem, no augiem var pagatavot daudzveidīgus  produktus – smaržas, roku krēmu, krēmu acīm un skrubi. Pēc apskatīšanas mēs paspēlējām spēles, lai sasildītos, jo ārā bija diezgan pavēss. Kad bijām sasildījušies mēs gatavojām skrubi. To bija diezgan viegli sataisīt. Viss kas ir vajadzīgs ir sāls, soda, sasmalcinātas sēklas un šķidrums no dabas augiem smaržai. Mēs apstaigājām apkārtni, dabūjām padzert avota ūdeni un nodziedājām dziesmu Daugavai, kura plūst netālu no zāļu sievas mājas. Saimniece gribēja, lai salasām gaiļbiksītes tējai, kuru dzērām pašās beigās. Tējai varēja pievienot medu un tā bija silta un garšīga.

Mēs devāmies uz Kokneses Tūrisma informācijas centru, kur mūs sagaidīja gids. Pastāstīja un paradīja maketu kā agrāk varētu izskatīties pils un tās apkārtne pirms Daugavas appludināšanas. Uzzinājām, ka patiesībā Koknesē ir divu piļu drupas. Gids teica, ka iespējams, vienas pils celtniecībā bija izmantots savādāk materiālu sajaukums un tāpēc viena ir labāk saglabājusies un otra mazāk. Nedaudz izstaigājām maršrutu pa kuru braucis barons ar savu kundzi. Pie pils drupām bija vishumānākais tā laika sodīšanas rīks. Atgādināja to, kurā ieliek galvu un nocērt, bet tas bija pilnīgi cits. Cilvēka galvu un rokas tajā ielika un bērniem lika viņu apmētāt. Mēs bija arī moku kambarī. Tur bija krēsls ar asumiem, kurš, protams, tagad ir sataisīts, lai nesavainotos, būris, kurā lika sievietes, kuras uzskatīja par raganām ūdenī un galds uz kura lika cilvēku un stiepa viņa ķermeni.

Bija iespēja braukt kuģītī “Nameisis”. Pēc izskata līdzīgs  vikingu kuģim. Ar kuģi braukājām pa Daugavu un pa Pērses upi. Varējām turēt rokās vikingu ieročus un aizsardzības priekšmetus – zobenu, loku, šķēpu, vairogu un bruņas. Mēs paši varējām iejusties vikingu ādā un airēt. Tas mums pārāk labi neizdevās, jo mēs neizkustējāmies no vietas, bet galvenais, ka bija jautri.

Pēdējā vieta, ko apmeklējām bija Likteņdārzs- piemiņas vieta cilvēkiem, kuri cietuši no komunistiskā režīma.  Šajā dārzā katrs cilvēks varēja iestādīt koku un viņa vārds tiktu iegravēts uz ķieģeļa un nolikts uz taciņas vai arī varēja samaksāt un tas notiktu. Bija ļoti daudz vārdu, gan latviešu, gan angļu, gan citās valodās. Likteņdārzā bija skaisti, šeit ziedēja skaistas puķes. Daļa no mums fotografējas vai fotografēja apkārtni, daļa skraidīja, cita daļa vienkārši pastaigājas.

Šajā ekskursijā mēs iemācījāmies, kā pagatavot skurbi, kad vākt ārstniecības augus, par Kokneses pils vēsturi un vietām tās apkārtnē un kā Latvijā darbojās vikingi. Kokneses pils un parka  vēsturi iepazinām projekta “Latvijas Skolas soma” ietvaros.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *