Rožupes pamatskolas skolēni aktīvi piedalījās Ēnu dienā 2022

6.aprīlī visā Latvijā norisinājās Ēnu diena, kas ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādām profesijām, lai palīdzētu izvēlēties profesiju un iepazītu darba tirgu.

Ēnu dienā šogad aktīvi iesaistījās Rožupes pamatskolas 8. un 9. klašu skolēni: Līga Pīzele, Samanta Adamoviča, Anna Griga, Elīna Ķēniņa, Nikola Lienīte Kaģe, Sergejs Kuzejevs un Jūlija Lukjanova.

Samanta Ēnu dienā palika tepat skolā, jo ēnoja skolas direktori Sanitu Dubovsku, kura ne tikai vada skolu, bet māca arī vēsturi un sociālās zinības. Samantas iespaidi par profesiju: “Ēnu dienā ēnoju skolas direktori. Sapratu, ka viņai ir ļoti daudz darba, ik pēc kādām 5 minūtēm kāds zvana. Saskaitīju, ka skolotājai bija 20 zvani 2 stundu laikā. Tas ir ļoti daudz, tāpēc domāju, ka šis amats ir ļoti atbildīgs un grūts.”

Anna un Jūlija viesojās Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Latgales brigādes Preiļu daļā, kur ēnoja ugunsdzēsēju glābēju. Anna: “Mums stāstīja un rādīja visu saistībā ar ugunsdzēsēja darbu un darba aprīkojumu. Stāstīja, kādi izsaukumi un glābšanas misijas bijušas, arī dzīvnieku glābšana. Uzzināju, ka ugunsdzēsēji glābēji brauc arī uz citiem novadiem, sazinās pa rāciju. Brīvdienās daži no darbiniekiem atbrauc uz dienestu, lai spēlētu galda tenisu un nodarbotos ar fiziskajām aktivitātēm, kuras palīdz sevi uzturēt formā.”

Vairākas meitenes Ēnu dienā devās uz Rīgas tūrisma un radošās industrijas tehnikuma (RTRIT) Preiļu filiāli, lai ēnotu konditoru, bet paralēli iepazina arī citas ar ēdināšanas jomu saistītas profesijas. Līgas iespaidi par viesošanos tehnikumā: “Ēnu dienā es biju RTRIT. Tur es iepazinu vairākas profesijas, uzzināju svarīgu informāciju par tām. Bija neliels ieskats kā notiek darbi virtuvē, redzēju kā pirmais kurss tika galā ar olu vārīšanas trim stadijām. Mums bija tas gods sēdēt restorānā un baudīt uz vietas topošo pavāru taisītos ēdienus un redzēt, kā savus pienākumus pilda oficiants.”  RTRIT apmeklēja arī Elīna un Nikola. Meitenes atzina, ka bijis ļoti interesanti, gūti jauni iespaidi un nākamajā gadā gribētos tur pabūt vēlreiz.

Savukārt Sergejs devās uz Līvāniem izpētīt Līvānu novada domes elektriķa Mārtiņa Rivča darbu. Viņš atklāja, ka šī profesija noteikti nav tik vienkārša kā sākotnēji varētu likties. Elektriķa darbs ir sarežģīts, tajā vajadzīga pacietība, uzmanība, koncentrēšanās un jābūt lielai atbildības sajūtai. Turklāt jāpārzina elektronika un fizika, kā arī jāievēro darba drošības noteikumi, lai neapdraudētu sevi un citus.

Kopumā skolēni atzina, ka Ēnu diena ir ļoti noderīgs pasākums, kas ļauj redzēt profesiju pārstāvjus viņu darba vidē, saprast, vai izvēlētā profesija varētu patikt arī pašiem. Lai arī sākumā ne visai gribas rakstīt motivācijas vēstuli, lai pieteiktos vakancei, tas tomēr ir tā vērts.

Rasma Svikle-Popova
pedagogs karjeras konsultants

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *